صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
عبدالكریم ایادی
هزار پیشه
یكی از عناصر مهم و كلیدی تشكیلات بهائیت، سپهبد عبدالكریم ایادی بود كه از نفوذ مهم و تعیین كننده اش در دربار پهلوی، برای پیشبرد اهداف خود و فرقه بهره می گرفت. در اسناد سفارت امریكا به سندی بر می خوریم كه حاوی گزارش «خیلی محرمانه» امریكاییها از رابطین با امریكا در ایران است. این سند در معرفی «واسطه ها و دلالان اعمال نفوذ» سیاسی امریكا در ایران می نویسد: «... سپهبد ایادی، بهائی و پزشك خصوصی شاه، در چندین شركت مانند شركت نفت پارس سهامدار است و بین 15 تا 40 درصد از سهام این شركت را در دست دارد. در بعضی موارد سهام تحت نامهای مختلف مانند... به ثبت رسیده است. ژنرال ایادی حق انحصار در پرورش و صید میگو در خلیج فارس دارد...». [1].

ارتشبد فردوست، ركن مهم اطلاعاتی و امنیتی رژیم پهلوی، می گوید: «مشاغل او را كنترل كردم و به 80 رسید. به محمدرضا گزارش كردم، محمدرضا در حضور من از او ایراد گرفت كه 80 شغل را برای چه می خواهی؟ ایادی به شوخی جواب داد و گفت: می خواهم مشاغلم را به 100 برسانم»! [2] وی، همچنین، با اشاره به نفوذ گسترده ایادی در دولت و دربار می گوید: «در دوران هویدا، ایادی تا توانست وزیر بهائی وارد كابینه كرد و این وزرا بدون اجازه او حق هیچ كاری نداشتند. من می توانم ادعا كنم كه یك هزارم كارهای ایادی را نمی دانم ولی اگر پرونده های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمانهای دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می گردد كه به نظر افسانه می رسد و بر این اساس می توان كتابی نوشت كه: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می كرد یا محمد رضا پهلوی؟! تمام ایرانیان رده بالا، چه در ایران باشند و چه در خارج، خواهند پذیرفت كه سلطان واقعی ایران ایادی بود... در زمان حاكمیت ایادی كه بهائی ها در مشاغل مهم قرار گرفتند». [3] . اظهارات پروین غفاری (معشوقه شاه) نیز مؤید اظهارات فوق است: «ایادی پزشك معتمد شاه است و به دلیل این كه بهائی است مورد توجه خاص شاه است.

در مدتی كه در دربار رفت و آمد داشتم، احساس كردم كه شاه به دوستان بهائیش بیشتر اهمیت می دهد كه ایادی نیز از آن جمله است». او می افزاید: «من نیز به همراه ایادی در محافل و مجالس بهائیان شركت می كردم و بعینه می دیدم كه اكثر دولتمردان و صاحبان نفوذ در صنایع و پستهای مهم كشور از این فرقه هستند». [4] حرف آخر فردوست درباره ایادی، بسیار درخور تعمق است: ایادی، جاسوس بزرگ غرب و مطلع ترین منبع اطلاعاتی سرویسهای امریكا و انگلیس در دربار و كشور بود و نفوذ او با نفوذ محمد رضا مساوی بود. نخست وزیران به خصوص هویدا، رو سای ستاد ارتش و كلیه مقامات مهم مملكتی اعم از وزیر و نماینده مجلس دستورات او را كه نخست به فرم خواهش بود و اگر اجرا نمی شد به فرم امر، اجرا می كردند. [5] .

پاورقی:
[1] اسناد لانه جاسوسی امریكا، مو سسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، كتاب دوم، ص 419.

[2] ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، مو سسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، انتشارات اطلاعات، 1 / 202.
[3] ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، مو سسه مطالعات و پژوهش های سیاسی انتشارات اطلاعات، 1 / 202.
[4] نقل از: بهائیت در ایران، دكتر سعید زاهد زاهدانی، انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، ص 240.
[5] ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، 1 / 203.


زندگینامه اجمالی
عبدالكریم ایادی فرزند محمدتقی در سال 1286 در تهران متولد شد. 1 پدر وی از رهبران برجسته بهائی در ایران و جزء افراد نزدیك عباس افندی به شمار می رفت. ایادی در فرانسه ابتدا دانشجوی دامپزشكی بود. پس از مدتی تغییر رشته داد و در پزشكی مشغول تحصیل گردید و پس از پایان تحصیلات راهی ایران شد و به خدمت ارتش درآمد. ابتدا پزشك مخصوص علیرضا پهلوی بود. سپس پزشك مخصوص محمدرضا پهلوی شد و در سالهای بعد یكی از دوستان بسیار نزدیك شاه بود.

ایادی از چهره های مرموز دربار بود كه به فساد اخلاقی و مالی شهرت داشت. پس از مرگ ارنست پرون در دربار همان نقشی را برعهده گرفت كه قبلاً پرون عهده دار آن بود و به لقب راسپوتین ایران شهرت یافت. در زمان ثریا كه پای بختیاریها به دربار باز شد موفق شد نظر مثبت ثریا را جلب كند و خود را در جمع بختیاریها جا دهد. پس از آن همواره در زندگی خصوصی محمدرضا و زنان و اطرافیانش رسوخ داشت. او در كلیه مسافرتهای خارجی به عنوان پزشك مخصوص همیشه در كنار شاه دیده می شد و در بسیاری موارد مورد مشورت شاه قرار می گرفت. بدین ترتیب ایادی یكی از بانفوذترین افراد دربار كشور شد.

وی علاوه بر اینكه مدت 25 سال پزشك مخصوص شاه بود مدیریت و مالكیت چند شركت خصوصی ازجمله شركت معدنی سنبل و شیلیت را عهده دار بود و در امور دولتی منصب بازرسی ویژه بهداری ارتش، ریاست شورای عالی پزشكی و ریاست سازمان اتكا را در اختیار داشت كه بخش عمده ای از خریدهای ارتش از طریق او صورت می گرفت، همچنین سازمان دارویی كشور نیز تماماً تحت امر او اداره می شد. وی به مرد 80 شغله در ایران مشهور بود. علاوه بر موارد ذكرشده سهامدار چندین شركت ازجمله شركت پاریس بود و از طرف شاه نیز امتیاز انحصار صید میگو به او داده شد.

ایادی عامل اصلی جاسوسی انگلیس در ایران و مطلع ترین منبع اطلاعاتی سرویس های آمریكا و انگلیس در دربار و كشور بود. كلیه مقامات مهم مملكتی اعم از وزیر و نماینده مجلس دستورات او را كه نخست به صورت خواهش بود و اگر اجرا نمی شد به صورت امر صادر می شد اجرا می كردند. وی نقش مهمی در تحكیم مواضع فرقه بهائیت در نهادهای نظامی رژیم پهلوی داشت و با نفوذ نزد شاه بهائی ها را به مقامات عالی رساند ازجمله در رساندن امیرعباس هویدا به نخست وزیری نقش اصلی را ایفا نمود، همچنین توسط وی صدها افسر بهائی توانستند در ارتش ایران درجه بگیرند و مقامات مهمی را اشغال كنند. در زمان نخست وزیری هویدا تا توانست وزیر بهائی وارد كابینه كرد، این وزرا بدون اجازه او حق هیچ كاری را نداشتند. در این دوران تعداد بهائی های ایران به سه برابر رسید و اكثریت آنها در مشاغل مهم قرار داشتند. به طور كلی در دوران محمدرضا پهلوی و نفوذ ایادی در دربار؛ بهائیهای ایران بسیار ترقی كردند و ثروتمند شدند و ایادی هرچه از دستش برآمد در كمك و حمایت از آنها كوتاهی نكرد، آنها هم در اقتصاد ایران نفوذ فراوانی یافتند.

سال 1344 آقای فلسفی در پی حملات شدید به بهائیت خواستار بركناری ایادی از كار شد. محمدرضا پهلوی برای آرام كردن مردم دستور داد ایادی از ایران خارج شود. وی مدت نه ماه به ایتالیا رفت و زمانی كه اوضاع آرامتر شد مجدداً بازگشت و در سفری كه شاه به مكه داشت او را همراه برد و لباس احرام پوشاند تا افكار عمومی را فریب دهد.

بنابر گزارش بانك مركزی ایران مقامات دولتی تنها در چند ماه میلیاردها تومان ارز از كشور خارج نموده اند كه از این مبلغ 275 میلیون تومان توسط ایادی از ایران خارج شد. با اوجگیری تظاهرات مردم در سال 1357 رژیم شاه در مهر همان سال به بهانه اصلاحات، ایادی را از كار بركنار و وی را بازنشسته نمود. وی پس از بركناری به سوئیس رفت و در بیمارستان ژنو به علت بیماری سرطان بستری شد. عبدالكریم ایادی سرانجام از ژنو به پاریس رفت و نزد برادرش كه سالیان دراز در آنجا زندگی می كرد، رفت 3 و در همان جا در سال 1359 درگذشت.

پاورقی:
1. اسناد موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران.


2. حسین فردوست. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 2، تهران: اطلاعات، 1370، ص 199- 204 و 374 .

3. مصطفی الموتی، ایران در عصر پهلوی، ج 5، لندن: بی نا، 1368، ص 314 .

4. محمود حكیمی، مسابقه غارتگری، تهران، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، انتشارات مدرسه، 1383، ص 91 .


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic