صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
راه بهره مند شدن از امام عصر ارواحنا له الفداء در زمان غیبت
هر چند امام زمان ارواحنا له الفداء غایب از انظار است و این غیبت موجب محروم شدن امّت از قسمتى از بركات وجود آن حضرت است كه متوقف بر ظهور است، ولى قسمتى از فیوضات وابسته به ظهور نیست.

او همچون آفتابى است كه ابر غیبت نمى ‏تواند مانع تأثیر اشعه وجود او در قلوب پاكیزه شود، مانند اشعه خورشید كه در اعماق زمین جواهر نفیسه را مى ‏پروراند، و حجاب ضخیم سنگ و خاك مانع استفاده آن گوهر از آفتاب نمى ‏شود.

و چنان كه بهره‏مند شدن از الطاف خاصّه خداوند به دو طریق میسّر است:

اوّل: جهاد فى اللَّه به تصفیه نفس از كدورتهایى كه مانع از انعكاس نور عنایت اوست.

دوم: اضطرار كه رافع حجاب بین فطرت و مبدأ فیض است أمَّن یجیب المضطر إذا دعاه و یكشف السوء[1]

همچنین استفاده از واسطه فیض خدا كه اسم اعظم و مثل اعلاى اوست به دو طریق است:

اوّل: به تزكیه فكرى و خلقى و عملى كه أما تعلم أنّ أمرنا هذا لاینال إلّا بالورع. [2]

دوم: به انقطاع از اسباب مادّى و اضطرار. از این طریق بسیار كسانى كه بیچاره شدند، و كارد به استخوان آنها رسید، و به آن حضرت استغاثه كردند و نتیجه گرفتند.

به قصور و تقصیر نسبت به ساحت قدس آن حضرت اعتراف مى‏كنیم. او كسى است كه خدا به او نور خود را، و به وجود او كلمه خود را تمام كرده است. او كسى است كه كمال دین به امامت و كمال امامت به اوست.

خداوند متعال در قرآن مى‏فرماید: اوست كه خورشید را روشنایى و ماه را نور قرار داده است[3] ، و در وجود حضرت مهدى ارواحنا له الفداء خورشید و ماه هر دو جمعند، و چه بسیار تفاوت است بین خورشید آسمان دنیا و ماه آن، و بین خورشید آسمان ملاءِ اعلى و ماه آن.

تفاوت این است: خورشید و ماه، روشنایى و نور است، ولى حضرت مهدى ارواحنا له الفداء نور فروزان خداوند است، روشنایى پرتوافكن خداوند است، و تأویل آیه شریفه و أشرقت الأرض بنور ربّها ظهور آن حضرت[4] است.

اگر دیده تاب دیدن آفتاب آسمان را كه به فرمان خدا روشن است، ندارد چگونه بینش انسان مى ‏تواند حقیقت خورشید وجود را كه به نور خدا منوّر است، ادراك كند؟! آرى قلم از شرح توانایى سیف اللهى كه مظهر قدرت لایزال است عاجز، و زبان از بیان دانایى انسانى كه نوراللَّه همیشه روشن است، الكن است.

پی نوشت ها :
[1] سوره نمل آیه 62 آیا كیست كه اجابت مى‏كند مضطر را زمانى كه او را بخواند، و برطرف مى‏كند سوء را؟).

[2] (آیا نمى‏دانى كه هر آینه امر ما نیل نمى‏شود مگر به ورع) بصائر الدرجات، الجزء الخامس، ص 263، باب 11، ج 2؛ دلائل الإمامة، ص 254، الخرائج و الجرائح، ج 2، ص 278، بحار الانوار، ج 47، ص 71.
[3] سوره یونس (10)، آیه 5.
[4] سوره زمر (39)، آیه 69 (و درخشید زمین به نور پروردگارش).

درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic