صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
رسالت آرماگدون
از جمله موضوعاتی كه در بحث آخر­الزمان زیاد از آن سخن به میان می ­آید بحث آرماگدون می­ باشد. در این قسمت به مقاله ­ای تحت همین موضوع و حواشی آن از «عمر و سلیمان» می پردازیم.

آرماگدون واژه ­ای عبری و به معنای تپه شریفان است و آن تپه بزرگی می ­باشد كه در شمال فلسطین واقع شده­است. اعضای جنبش تدبیری ایمان دارند كه وظیفه مهم آنان فراهم كردن مقدمات ظهور حضرت مسیح علیه ­السلام است. لذا برای نیل بدین مقصود، تضعیف نظامی اعراب (مسلمانان) و حمایت مالی، سیاسی و نظامی، تقویت فن آوری هسته ­ای اسرائیل را از جمله وظایف خود می­دانند. اعضای این جنبش معتقدند حق الهی، قانونی و تاریخی یهودیان است كه به سرزمین اسرائیل (فلسطین) بازگردند و خداوند با ملت­ هایی كه با اسرائیل همكاری كنند كمك خواهد كرد. لذا مواجهه و رویارویی با اسرائیل یعنی مقابله با خدا، و این مفهوم همان سخنانی است كه «روهر حسیون» سناتور كنگره آمریكا در سال 1981 در نشست صهیونیست­ها اظهار داشت: آمریكا به این خاطر با بركت است كه ما یهودیان پناهنده به كشورمان را پذیرفتیم و به آنان احترام می­گذاریم و از اسرائیل دفاع می­كنیم زیرا ما به حق اسرائیل در سرزمین (فلسطین) اعتراف كردیم. اكنون این اعتقادات در نظر مردم آمریكا مخصوصاً راستگرایان دینی آنها تقویت شده است. مثلاً خانم «كریس هالسل» نویسنده كاتولیك آمریكایی در كتاب «پیشگویی و سیاست» نوشته است:

اسرائیل بر كشورهای عربی همجوار خود پی در پی پیروز می­ شود و اوج این پیروزی­ها حمله به جنوب لبنان است. در یك نظر سنجی كه مؤسسه «پتكیلوفینش» در سال 1984 انجام داده مشخص شده است 39 درصد مردم آمریكا ایمان دارند كه جهان با سلاح­ های آتشین نابود خواهد شد.در همین حال تحقیقاتی كه مؤسسه آمریكا «نلسن» انجام داده است نشان می­دهد 61 میلیون آمریكایی همواره از مبشرین شنیده ­اند كه می­­گویند ما نمی ­توانیم كاری انجام دهیم تا از وقوع جنگ اتمی جلوگیری كنیم.

آرماگدون بر دولت آمریكا حاكمیت دارد
در اینجا باید بگویم افرادی كه به پیشگویی­ های كتاب مقدس ایمان داشتند در سال 1998 افزایش پیدا كردند. یك نظر سنجی كه توسط مجله «تایمز» به عمل آمده است نشان می­دهد 51 درصد ملت آمریكا به پیشگویی­ها ایمان دارند كه در بین آنها تعداد زیاد از نخبگان حاكم بر ایالات متحده به چشم می­خورند. از آن جمله می­ توان برخی وزیران، اعضای كنگره و فرمانداران محلی را در میان آنان دید البته این به غیر از آن است كه چندین رئیس جمهور آمریكا مثل «جیمی كارتر»، «رونالد ریگان» و «جرج بوش» به این پیش گویی­ها ایمان دارند. به طوری كه ریگان مهم­­­ترین تصمیمات سیاسی خود را در زمان ریاست جمهوریش بر اساس پیشگویی­های كتاب مقدس (عهد قدیم) اتخاذ می­كرد.

در این مورد كافی است به این نكته اشاره كنیم، در سراسر ایالات متحده «200» مؤسسه و مركز آموزشی وجود دارد. دانشجویانی كه از این مراكز فارغ التحصیل می­ شوند به اندیشه­ ها و دیدگاه های جنبش تدبیری از جمله به نزدیك بودن وقوع جنگ هسته ­ای آرماگدون ایمان دارند و از هر 14 اصولگرای انجیلی 3 نفر آنان به جنبش تدبیری گرایش دارند. آنان نیز معتقدند فاجعه ­ای به وقوع خواهد پیوست، این تنها راه ظهور حضرت مسیح علیه­ السلام بر روی زمین است.

به غیر از این هر روز 80 هزار قدیس انجیلی كه بیشتر آنان به جنبش تدبیری گرایش دارند از 1400 مركز دینی برنامه ­ای تحت «رسالت آرماگدون آینده» پخش می­كنند. مفاد برنامه­ های فوق بر این اساس است. هرگز صلح و آرامش در جهان مستقر نخواهد شد تا اینكه حضرت مسیح علیه السلام ظهور كند و هر بشارتی درباره صلح قبل از ظهور آن حضرت سخنی كفر آمیز و ضد خدا و مسیح علیه السلام خواهد بود. پت روبرتسون كه یكی از برجسته­ ترین اصولگراهای انجیلی آمریكاست، در تلویزیون نظریه آرماگدون را مطرح كرد.

گفتنی است شبكه تلویزیونی مسیحیان آمریكا دارای 3 ایستگاه می­ باشد و سالانه 200 میلیون دلار درآمد دارد، همچنین مسیحیان (راستگرای) آمریكایی در شبكه تلویزیون خاور میانه (جنوب لبنان) سهیم هستند. شانزده میلیون خانواده آمریكایی برنامه­ های این شبكه را می­بیند. «جیمی سوهرت» مالكیت دومین شبكه تلویزیونی انجیلی معروف آمریكا را دارا می­باشد. 9 میلیون خانواده آمریكایی بیننده برنامه­ های این شبكه هستند. «جیم بیكر» مالك سومین شبكه تلویزیونی تبشیری آمریكاست، شش میلیون خانواده آمریكا تماشاگر برنامه ­های این تلویزیون هستند. درآمد این شبكه تلویزیونی سالانه بین 50 تا 100 میلیون دلار است.

در اینجا باید به این نكته اشاره شود نوارهای ویدئویی و كاست از برنامه ­های «حامیان یهود» در میان قشر متوسط جامعه آمریكا شدیداً رواج دارد. (بیشتر كسانی كه به این پیشگویی­ها اعتقاد و ایمان دارند در طبقه متوسط جامعه آمریكا قرار دارند و تعداد آنان به میلیون­ها نفر می­رسد) همچنین كتاب­های ویژه ­ای در زمینه برنامه ­های فوق وجود دارد كه در خیابان­های شهرهای بزرگ آمریكا به فروش می رسد. مثلاً كتاب «مرگ كره زمین» نوشته هول لیفدسی (از حامیان یهود) در چند روز اولیه انتشارش 25 میلیون نسخه­اش به فروش رسید.

حامیان یهود كه در شبكه ­های تلویزیونی كار می كنند. در حقیقت نمایندگان صهیونیسم مسیحی هستند كه توانسته­ اند از طریق فعالیت خود ـ كه بزرگ­ترین و مهم ترین جنبش نصرانی در تاریخ مسیحیت (آمریكا) به شمار می­رود ـ ساختاری تحت عنوان (كمربند تورات) در سراسر ایالت­ های جنوبی و مركزی آمریكا ایجاد كنند، در این مناطق گروه های گسترده ­ای از مسیحیان تند­رو و مؤمن به پیشگویی آرماگدون (هرمجدون) یا پایان جهان یا ظهور حضرت مسیح علیه ­السلام سكونت دارند. آنان معتقدند حضرت مسیح علیه السلام جهان را از شر و گناه نجات خواهد داد. البته پیش از ظهور حضرت مسیح علیه السلام جنگ هسته­ای شعله­ور خواهد شد به طوری كه در جریان آن، 3 میلیارد انسان جان خود را از دست خواهند داد، با این وجود باید گفت صهیونیسم مسیحی بیش از 1200 جنبش افراطی مذهبی آماده ساخته كه اعضای آنها به پیشگویی­ های مرتبط با جنگ آرماگدون (هرمجدون) ایمان دارند، این جنبش­ها فیلم­ هایی سیاسی بر اساس محورهای دینی ساخته­ اند( به طوری كه این فیلم­ها رایگان پخش می­ شوند) این فیلم­ها بر محور حمایت از اسرائیل قبل از ظهور حضرت مسیح علیه­السلام دور می­زند مثل فیلم «اسرائیل كلید نجات آمریكا» و «قدس د،س» شاید اندیشه ظهور حضرت مسیح علیه ­السلام و ارتباط آن با جنگ آرماگدون (هرمجدون) برخی گروه ها را به این سمت و سو سوق داد كه برای تعجیل در ظهور حضرت مسیح علیه­السلام و برپایی رستاخیز دست به عملیات خود­كشی دسته جمعی بزنند. از جمله این گروه ها می­توان به «كوكلس كلان» نژاد پرستان، نازی­ های جدید، كله پوستی­ ها، گروه «دان كورش» كه در چند سال قبل در شهر «اكو» واقع در ایالت «تكزاس» به دستور رهبر خود (كورش) دست به خود­كشی دسته جمعی زدند. همچنین كشیش «جونز» و پیروانش در ایالت «ویرجینیا» بخاطر شتاب در پایان جهان دست به خود كشی زدند.

آمریكایی­ها و صهیونیست­ها ... كراهت دو جانبه
نكته ظریفی كه در اینجا وجود دارد آن است كه حمایت همه جانبه مسیحیان راستگرای آمریكایی از اسرائیل به معنای ایمان داشتن آنان به آئین یهودیت و احساس دوستی و مهربانی با ایشان نیست، راستگرایان مذهبی آمریكا معتقدند حضرت مسیح علیه ­السلام تمام یهودیانی را كه به وی ایمان نیاورند خواهد كشت، راستگرایان مسیحی بدین خاطر از رژیم صهیونیستی حمایت می كنند كه آن را وسیله ­ای برای تحقق پیشگویی­ها می­دانند. لذا عجیب نیست رهبران یهود، در آمریكا و رژیم صهیونیستی از ایمان به این پیشگویی­ها نهایت استفاده را ببرند، یهودیان به اشكال مختلف از حمایت و تأیید آمریكا در زمینه­ های سیاسی و اقتصادی به طور نامحدود برخوردارند. از آن جمله می­توان به سفرهای گردشگران آمریكایی به اسرائیل، جمع آوری كمك­های مالی و سیاسی دولت واشنگتن اشاره كرد.

در حقیقت باید گفت اعتقادات دینی راستگرایان آمریكایی خطری برای كشورهای اسلامی و عربی محسوب می ­شود. به نظر می­رسد اندیشه­های نظری و سیاسی این جریان ارتباط تنگاتنگی با آن اعتقاد دارد، مضافاً اینكه از اهمیت این اعتقادات و نقش آن در سیاست آمریكا به هیچ وجه كاسته نشده است. در اینجا مناسب است سخنی از «كریستول» پدر روحانی جریان راستگرایان مسیحی آمریكا به میان بیاوریم. او معتقد است كه اساس اندیشه راست مذهبی باید بر سه محور استوار باشد و آن عبارتند از دین، قومیت و رشد اقتصادی. زیرا كریستول ایمان دارد دین نیروی مهمی است كه خصوصیات بشر را تشكیل می­دهد و صفت­های دافع او را منظم می­ سازد. قومیت ارتباط انسان با تاریخ و نقش اعتقادات وی را روشن می­ نماید. سپس كریستول ملت آمریكا را ملتی اعتقادی توصیف می­كند و اضافه می ­نماید رشد اقتصادی كه در این كشور دیده می­ شود بخاطر پایبندی مردم به دستورات اخلاقی مذهبی پروتستان است.

مهم­ترین و خطرناك­ترین اعتقاد و ایمان« كریستول» این است كه آمریكا  از آنچه كه در جهان انجام می­دهد چاره ­ای ندارد. زیرا یكی از مسئولیت­هایی است كه بنابر حكم جبر تاریخ بر آن تحمیل شده است، حتی اگر در این زمینه با شكست مواجه شود. همانطوری كه در جنگ ویتنام یا سومالی با آن روبرو شد، این اندیشه ها بر جریان راستگرایان دینی در دولت آمریكا حاكمیت دارد.

جیمی كارتر
اندیشه دینی و سیاستمداران راستگرای دولت آمریكا بر محور اساسی متمركز شده است. در رأس این مسائل نفی اقدام گروهی است و اینكه اقدامات بین المللی باید تحت رهبری آمریكا یا با اقدام (مستقیم) آن كشور باشد وگرنه از نظر آنان مردود است. شاید این تفكر بیانگر علت خروج آمریكا از قراردادهای بین المللی می­ باشد.مهم­ترین این قراردادها و پیمان ­های بین المللی كه آمریكا از آنها عقب نشینی كرده است، عبارتند از: پیمان دفاع ضد موشكی، منع تولید مین­های ضد نفر، مبارزه با پول­شویی، خودداری از تولید سلاح­ های كوچك، پیمان كیوتو (مربوط به محیط زیست) ، خارج شدن از شروط سازمان تجارت­ های جهانی، سرنگونی رژیم صدام. با اینكه تمام جهان و حتی ملت آمریكا با آن مخالف بود، لغو پیمان ای بی ام كه میان شوروی سابق و آمریكا منعقد شد، مضافا اینكه در روابط چین، روسیه و كشورهای اروپایی با آمریكا چالش بوجود آمد، با این حال رامسفلد وزیر دفاع آمریكا گفت: آنها جزیره ­های جدا از یكدیگر هستند كه ساختار سیاسی یكپارچه­­ ای را تشكیل نمی­دهند.

دومین موضوعی كه بر ساختار فكری راستگرایان مسیحی حاكم است، عدم پذیرش نیروی مخالف آمریكا در جهان با دنیای چند قطبی و مطرح كردن تقسیم قدرت در جهان است این مسائل به ایجاد تنش میان آمریكا با همپیمانانش بویژه با اتحادیه اروپا منجر می­شود. بكارگیری نیروی نظامی برای اجرای سیاست­های خارجی آمریكا دومین جایگاه را نزد این جریان دارد. این مسئله اكنون شالوده سیاست بین ­الملل آمریكا را تشكیل می­دهد، زیرا این كشور در برخورد و رویارویی با دیگر كشورهای جهان بر نیروی نظامی خود تكیه می­كند. لذا عجیب نیست كه بوش اصرار بر حمله بر عراق به هر بهانه­ ای داشت.

همزمان با تسلط نظامی آمریكا بر جهان ـ بر اساس دیدگاه و تمایلات جریان راست دینی در دولت این كشور ـ واشنگتن تسلط فكری و فرهنگی خود را از راه تبلیغ ارزش­های آمریكایی به جهان تحمیل می­كند. بر همین اساس آمریكا از برخی دولت­های عربی می­خواهد كه آموزش های مذهبی خود را تغییر دهند و ساختار ارزش­های درونی جامعه كشورهای عربی نیز تغییر پیدا كند به طوری كه با ارزشهای آمریكایی در تضاد نباشد، این مسائل بخوبی مشخص می ­سازد كه منظور از خیر و شر در سخنرانی سیاسی مقامات آمریكایی چیست.

درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic